Korekta nosa


Masz problem z nosem? Jest zbyt duży, za mały, za płaski, zbyt szpiczasty? A może krzywy? Czy oddychanie jedną lub obiema stronami nosa sprawia trudności? Jeżeli tak - zapraszamy na konsultację! Wielu ludzi ma uczucie, że ich nos nie pasuje do reszty twarzy, odwraca uwagę od naturalnego piękna oczu, włosów lub innych jej części.


Operacja może zmienić kształt całego nosa lub rzadziej tylko małej jego części, sprawiając, iż będzie harmonijnie pasował do reszty twarzy. Zabieg poprawia wygląd nosa oraz jeżeli mieliśmy problemy, poprawi funkcję nosa tak, by oddychanie stało się swobodniejsze i bardziej komfortowe.

Plastyka nosa jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej. Można by sądzić, iż będąc tak powszechną, technika ta została doprowadzona do perfekcji, a wspaniałe wyniki osiąga się konsekwentnie za każdym razem. Sytuacja wygląda jednak inaczej. Powodem jest fakt, że operacja korekty nosa znajduje się wśród najbardziej skomplikowanych operacji przeprowadzanych w okolicy głowy i szyi. Nasi specjaliści z powodzeniem radzą sobie z tym problemem!

Zaplanowanie zabiegu jest istotnym elementem jego powodzenia. Powinniśmy otrzymać pełną informację w jaki sposób osiągniemy planowaną poprawę wyglądu. Należy mieć na uwadze ogólną harmonię wszystkich części twarzy, uwzględnić wyniosłość policzków, linię szczęki, grubość i jakość skóry oraz całkowite wymiary nosa. Powinniśmy poprawić posiadane cechy nosa, przez które w konsekwencji traci ogólna estetyka twarzy.

W przypadku trudności z oddychaniem należy przeprowadzić specjalistyczne badania, które mają na celu podjęcie właściwej decyzji odnośnie sposobu przeprowadzenia operacji (np. testy określające stopień niedrożności lub oceniające stan zatok).



Efekt przykładowej operacji nosa w Medical Esthetic


Zabieg

Współczesna plastyka nosa opiera się na metodach korekcji otwartej. Tego rodzaju operacja pozwala na modelowanie i wzmocnienie rusztowania kostno-chrzęstnego nosa z zastosowaniem przeszczepów chrzęstnych i szwów. Dzięki temu efekty są pełne i trwałe. Wyeliminowano wiele efektów ubocznych z tzw. Zamkniętych korekcji nosa, np. nosa papuciego.

Czasami korekcja nosa, szczególnie pourazowago lub z zaburzeniami rozwojowymi, wymaga wykorzystania chrząstek spoza nosa do odbudowy rusztowania, najczęściej stosujemy chrząstki z ucha.

Operacja korekcji nosa trwa przeważnie od półtorej do trzech godzin. Zabieg wykonywany jest zawsze w znieczuleniu ogólnym. Większość cięć jest zlokalizowana wewnątrz nozdrzy oraz na słupku nosa, ale w niektórych przypadkach niewielkie cięcia mogą zostać wykonane w naturalnych fałdach po bokach nosa (w przypadku korekty skrzydełek). Goją się one stosunkowo szybko i pozostawiają niemal niewidoczne blizny. Pod koniec operacji zakładany jest na nos lekki termoplastyczny opatrunek unieruchamiający (żadnych gipsowych opatrunków!), który ściągany jest razem ze szwami po 7-10 dniach od zabiegu.

Rekonwalescencja

Większość pacjentów jest zdziwiona, że tak niewielki ból występuje po operacjach nosa. Najbardziej nieprzyjemnym elementem rekonwalescencji jest niemożność oddychania przez nos przez kilka dni z powodu obrzęku. Zwykle ustępuje on po 7-14 dniach. Z kolei niewielki obrzęk wokół oczu może utrzymywać się przez kilka tygodni. Kiedy obrzęk zniknie, zaczną być dostrzegalne efekty zabiegu. Pełna przebudowa nosa następuje w ciągu roku, ale zmiany są stopniowe i największe w trakcie pierwszych sześciu miesięcy. Podczas okresu pozabiegowego niezbędnych jest kilka szczególnych środków ostrożności. Schylanie się lub dźwiganie mogą wydłużyć utrzymywanie się obrzęku, a zatem nie jest to zalecane przez cztery tygodnie po zabiegu. Do lekkich ćwiczeń fizycznych można powrócić po sześciu tygodniach.

Dodatkowe informacje
  • Rodzaj znieczulenia: ogólne
  • Czas trwania zabiegu: 1 - 3 h
  • Pobyt w klinice: 1 dzień
  • Zdjęcie szwów: po 7 - 10 dniach