Korekta uszu


Problem odstających uszu może występować rodzinnie. Około 30 % dzieci rodziców z odstającymi uszami również będzie mieć odstające uszy, a te same kłopoty, z powodu których cierpieli ich rodzice, mogą stać się częścią ich wczesnego dzieciństwa. Nawet po osiągnięciu dojrzałości mogą sprawić, że ich właściciele czują się w związku z tym niekomfortowo.


Otoplastyka, czyli zabieg korekcyjny odstających uszu, może zostać wykonana w każdym momencie po ukończeniu szóstego roku życia. Stosuje się specjalne techniki zakładania szwów, by przywrócić chrząstkom ucha naturalny kształt. Dzięki wieloletnim praktykom metody korekty uszu zostały udoskonalone i przynoszą bardzo dobre efekty. Dla wielu osób odstające małżowiny uszne nie stanowią problemu, jeśli jednak jest inaczej, otoplastyka daje szybko i skutecznie satysfakcjonujące, trwałe efekty potencjalnemu pacjentowi lub też jego dziecku.

Zabieg

Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, jednak jeśli pacjentem jest dziecko lub osoba, która wolałaby nie być świadoma podczas operacji, możliwe jest zastosowanie znieczulenia dożylnego. Operacja jest wykonywana przez cięcie w fałdzie skórnym za uchem, w taki sposób, aby blizna była niewidoczna.

Przebieg pooperacyjny

Bezpośrednio po zabiegu pacjenci opuszczają klinikę, ale już następnego dnia odwiedzają nas ponownie na zmianę opatrunku. Tę czynność należy powtarzać później co 2 dni aż do zdjęcia szwów, które następuje po tygodniu. Przez kolejne 3-4 tygodnie uszy należy zabezpieczać opaską a powrót do aktywności fizycznej zalecany jest po 6 tygodniach.

Początkowo uszy wydają się zdrętwiałe i wyglądają płasko w stosunku do bocznej powierzchni głowy, ale w ciągu kilku tygodni po operacji wszystko wraca do normy.

Dodatkowe informacje
  • Rodzaj znieczulenia: miejscowe lub dożylne
  • Czas trwania zabiegu: 1 - 1,5 h