Liposukcja


Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu poprawę kształtu ciała poprzez usunięcie niepożądanych złogów tkanki tłuszczowej z określonych obszarów. Liposukcję wykonuje się zazwyczaj w rejonie brzucha, pośladków, policzków, podbródka, bioder, kolan, szyi, ud oraz ramion. Zabieg ten jest często przeprowadzany wraz z innymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak plastyka powłok brzucha lub lifting twarzy.


Idealnym kandydatem do liposukcji jest zdrowa fizycznie osoba o prawidłowej wadze, jednak posiadająca w niektórych obszarach ciała nadmiar tkanki tłuszczowej nie poddającej się regularnym ćwiczeniom ani diecie. Chorzy o sprężystej, elastycznej skórze zwykle osiągają najlepsze rezultaty, podczas gdy starsi pacjenci o obniżonej elastyczności skóry mogą nie uzyskać takich samych wyników jak młodsi pacjenci.

Liposukcja potrafi skutecznie poprawić kształt ciała oraz, jak wiele zabiegów estetycznych, spowodować wzrost pewności siebie. Liposukcja nie zastąpi regularnych ćwiczeń ani zdrowego odżywiania się. Stosując zdrową dietę oraz systematyczną aktywność fizyczną można pomóc w podtrzymaniu wyników liposukcji.

Ważne jest, aby pamiętać, że liposukcja nie służy odchudzaniu, ale modelowaniu sylwetki.

Opis zabiegu

Całkowity czas trwania operacji wynosi od 1 do 3 godzin. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Liposukcję rozpoczyna się od małych nacięć wykonanych w tych miejscach ciała, które obejmie zabieg i wypełnia tkanki płynem. Następnie przez te nacięcia wprowadza się wąską rurkę, zwaną kaniulą. Chirurg manipuluje kaniulą, rozbijając komórki tłuszczowe, które następnie się odsysa. Potem nacięcia zszywa się.

Bezpieczny zabieg może obejmować ok. 3 litrów tkanki tłuszczowej.

Rekonwalescencja po liposukcji

Po zabiegu mogą Państwo odczuwać pewien dyskomfort, ból, wrażenie sztywności, pieczenie lub czasowe zdrętwienie. Chirurg może przepisać Państwu leki przeciwbólowe, by pomóc uśmierzyć ból lub odczuwany dyskomfort, jak również antybiotyki, aby przeciwdziałać rozwojowi ewentualnej infekcji. Pacjenci powinni zacząć spacery tak wcześnie, jak to tylko możliwe, w zależności od zaleceń lekarza, by zapobiec powstawaniu zakrzepów w nogach.

Ubranie uciskowe podobne nosi się zazwyczaj przez kilka tygodni, by wspomóc skórę oraz kontrolować obrzęk. Szwy usuwa się w ciągu ośmiu do dziesięciu dni. Większość obrzęków oraz zasinień ustępuje do trzech tygodni, choć pewien delikatny obrzęk może utrzymywać się przez ponad sześć-siedem tygodni. Po operacji zaobserwują Państwo wyraźną zmianę w kształcie swojego ciała, chociaż ostateczne rezultaty staną się widoczne, kiedy cały obrzęk zupełnie zniknie.

Ilość czasu, jaką zajmuje powrót do zdrowia po liposukcji, różni się w przypadku każdego pacjenta. Ogólnie większość chorych może powrócić do normalnych czynności w ciągu kilku dni od zabiegu, ale wykonywanie zajęć wymagających większego wysiłku będzie musiało zostać odroczone o trzy do czterech tygodnie. Każda okolica po liposukcji wymaga fizyko i fizjoterapii, najlepiej przeprowadzanej przez specjalistę fizjoterapeutę. Powstające blizny w tkance podskórnej nieleczone mogą być powodem wtórnych nierówności oraz pogłębiającego się tzw. cellulitu.