Powiększanie piersi


Piersi jako atrybut kobiecości są niekwestionowanym liderem. Oczywiście pozostaje dyskusyjne jakie piersi są piękne, natomiast na pewno piersi kobiety wzbudzają emocje. Wbrew pozorom kobieta ma dużo większe wymagania co do swojego wyglądu niż jej partner. Dlatego gdy młoda kobieta staje się matką wszelkie konsekwencje zmiany wyglądu ciała są dla niej powodem do dużego stresu. Dążenie współczesnej kobiety do szczupłej sylwetki też wpływa na wygląd piersi, szczególnie gdy wahania wagi są duże. Pozostaje też duża liczba kobiet z wadami rozwojowymi gruczołów piersiowych i klatki piersiowej które dostały możliwość poprawy nieestetycznego wyglądu.


Sposoby korekcji kształtu piersi stosowane obecnie w chirurgii plastycznej to:

 • Modelowanie piersi przez podniesienia i redukcje.
 • Implanty piersiowe.
 • Kwas hialuronowy.
 • Przeszczep tkanki tłuszczowej lub/i komórek macierzystych.

W latach 60-tych XX wieku w USA rozpoczęto powiększanie piersi implantami silikonowymi. Od tego czasu powstało 5 generacji implantów piersiowych, które są coraz doskonalsze, ale nadal w powszechnym mniemaniu powiększenie piersi implantami łączy się z poważną liczbą problemów. Obecnie w USA wykonuje się ok. 25% reoperacji, w większości związanych ze zmianą wielkości implantów, częstość poważnych problemów oceniana jest na ok. 3% szczególnie w rękach doświadczonych chirurgów plastyków.

Produkowane są obecnie implanty silikonowe okrągłe i anatomiczne. Różnią się między sobą powierzchnią gładką lub teksturowaną oraz stopniem zagęszczenia silikonu. Powierzchnie teksturowane mają różną wielkość porów co nadaje im różny stopień integracji z tkankami. Produkowane są również implanty silikonowe pokryte gąbką poliuretanową co daje dużą integrację z tkankami i mniejszą skłonność do tworzenia patologicznych torebek.

Implanty solne są zbudowane z worka silikonowego o gładkiej lub teksturowanej powierzchni oraz z systemu zastawkowego do wprowadzenia soli fizjologicznej. Implanty te są bardzo awaryjne i powodują większość spektakularnych problemów z powodu uszkodzenia i wylania się soli.

Pomimo istniejących zagrożeń corocznie setki tysięcy kobiet na świecie decyduje się na powiększenie piersi. Jak częste są te problemy i jakiego rodzaju zależy od wielu czynników.

Pierwsza decyzja, która wpływa na dalsze efekty to wybór lekarza a tym samym kliniki, w której przeprowadzony zostanie zabieg. Potwierdzenie właściwej specjalizacji i dalszych szkoleń w dziedzinie plastyki piersi jest kluczowe dla dalszego procesu decyzji. Dobrze jest gdy w trakcie rozmowy z lekarzem uzyskamy zrozumienie naszych oczekiwań dlatego przedstawienie przez chirurga rezultatów własnej pracy w formie fotografii przed i po daje nam możliwość dobrej komunikacji. Konsultacja przedoperacyjna powinna dawać poczucie pełnej informacji, dlatego też czasami pacjent wymaga nie jednej rozmowy. Jak ważne jest zrozumienie oczekiwań i możliwości przez obie strony świadczy intensywne poszukiwanie sposobu wizualizacji rezultatów proponowanego zabiegu przez różnego typu programy komputerowe. Nowością są wprowadzanie programy 3D umożliwiające dokładną ocenę pierwotną i dobór implantów z kontrolą wyglądu po ich wprowadzeniu. Zgodność rezultatów planowanych z osiągniętymi jest duża, ale nie pełna.


Niestety nie zawsze nasze oczekiwania są możliwe do osiągnięcia. Co jest istotne dla ostatecznego rezultatu estetycznego, co ma wpływ nie zawsze korzystny na efekty?

 • Budowa klatki piersiowej, wady postawy, niedorozwoje skrzywienia w obrębie wkładu kostnego
 • Asymetrie i niedorozwoje w obrębie mięśni klatki piersiowej
 • Asymetrie i niedorozwoje oraz wady gruczołów piersiowych, uszkodzenia struktury związane np. z zanikami polaktacyjnymi, czy dysplazje gruczołu
 • Stan skóry tj. jej struktura, napięcie, obecność rozstępów

Zobacz film - powiększanie piersi w Medical Esthetic


Proces doboru implantów i techniki operacyjnej jest bardzo indywidualny, a rezultaty przy zastosowaniu tych samych metod u dwóch różnych pacjentek mogą być nieporównywalne.

Ważne jest bardzo solidne przemyślenie decyzji o operacji, niedogodności związane z przebiegiem pooperacyjnym nie są małe i czasami na pełny rezultat oczekujemy przez pewien czas nie zawsze możliwy do dokładnego określenia. Słuchając dokładnie chirurga dowiemy się, że pewne oczekiwania są nie do osiągnięcia, np. asymetria w większości przypadków jest tylko do zmniejszenia a czasami wymaga leczenia etapowego, natomiast za duże implanty mogą powodować w odległej perspektywie naprawdę poważne problemy. Nie ma możliwości pełnej perfekcjiwyglądu piersi bo taka jest biologia tkanek o czym świadczy powszechne używanie photoshopa.Efekt przykładowej operacji powiększania piersi w Medical Esthetic


Wraz z udoskonalaniem produktu jakim jest implant i poprawą technik operacyjnych zmniejsza się znacznie ilość pojawiających się problemów. Szczególnie kolejne operacje wpływają na częstość poważnych powikłań. Dlatego tak istotna jest pierwsza operacja, popełnione w trakcie jej błędy mogą być początkiem bardzo dużych zniekształceń. Niestety często pierwszy zabieg operacyjny jest wyborem najmniejszego kosztu, co niesie za sobą już poważne koszty i ogromny stres, a nierzadko trwałe deformacje.


Co wpływa na koszt operacji i z czego chcemy zrezygnować?

 • Czy chirurg wykonujący operacje ma mieć minimalne przeszkolenie i doświadczenie?
 • Czy Klinika ma mieć tylko warunki sali zabiegowej bez bezpiecznego wyposażenia i odpowiednich warunków lokalowych odpowiednich tylko dla drobniejszych zabiegów?
 • Czy wybrana klinika dysponuje salą operacyjną z odpowiednim wyposażeniem i prawidłowym nadzorem pooperacyjnym oraz pełną obsadą fachowego personelu?
 • Czy zastosowana technika operacyjna ma być jak najprostsza i najmniej kłopotliwa w prowadzeniu pooperacyjnym?
 • Czy zastosowany implant ma być niewiadomego pochodzenia bez stosownych gwarancji i oznaczeń?
 • Czy pobyt i kontrole w klinice mają być ograniczone tylko do samego zabiegu?
 • Czy zdajesz sobie sprawę że decydując się na implant powinnaś mieć kontakt z operatorem w razie problemów?

Niezwykle istotne jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych i kontroli co umożliwia zapobieżenie wielu problemom lub ich leczenie w odpowiednim momencie. Gdy podejmiemy decyzje co do wyboru chirurga, kliniki i metody trzeba być konsekwentnym i nie zmieniać zbyt pochopnie chirurga bo każdy ma prawo i obowiązek prowadzić zaplanowany program korekcji i może zbyt szybka zmiana doprowadzić do dodatkowych problemów.

Alternatywne metody poprawy kształtu piersi przy zastosowaniu preparatu kwasu hialuronowego mają też swoje ograniczenia. Nie każda pacjentka kwalifikuje się do tego rodzaju zabiegu ze względu na wady gruczołu, wiotkość i uszkodzenie struktury gruczołu i skóry czy asymetrie ułożenia. Istotne jest również to, że zabieg jest czasowy wymaga dopełniana najlepiej co rok przez co koszt takiego postępowania korekcyjnego zwiększa się znacznie. Należy jednak docenić jego wartość dla osób których wymagania co do wielkości są niewielkie, oraz dla tych którzy chcą spróbować jak będą czuły się z większym biustem. Ok. 30 % pacjentek, które powiększały piersi kwasem hialuronowym decyduje się na skorzystanie z implantów. Metoda ta nie zmniejszyła ilości przeprowadzanych zabiegów powiększenia piersi implantami. Istnieje jednak możliwość złego wykonania tego rodzaju zabiegu. Niewłaściwy dobór pacjentki, zła technika podania mogą być w efekcie przyczyną bardzo nieestetycznych rezultatów i w efekcie niekorzystnej oceny metody.

Pacjenci o nas

Klinika Medical Hair & Esthetic to ekskluzywna, profesjonalna klinika, ale tak naprawde czułam sie tam jak w domu. Rewelacyjna opieka, zaufana, wykwalifikowana kadra lekarzy i przesympatyczny personel sprawił, że czas rekonwalescencji był o wiele lżejszy.

Katie Novak

prowadząca stacji TVN Turbo i TTV, fotomodelka


Współczesne metody poszukiwania lepszych rezultatów koncentrują się na metodach regeneracyjnych. Zastosowanie przeszczepów tkanki tłuszczowej lub/i komórek macierzystych jest przedmiotem zainteresowań współczesnej nauki i umożliwiają poprawę naturalną wyglądu piersi oczywiście o ograniczonym rozmiarze, ale a pewno pozbawioną wielu potencjalnych problemów. Efekty uzyskane przy pomocy takich metod są szczególne korzystne przy zastosowaniu ich do poprawy wyglądu piersi z deformacjami tkanek miękkich przy niedoborze tzw. pokrycia implantów. Najważniejszym problemem jest źródło tkanki tłuszczowej, szczególnie u pacjentek bardzo szczupłych. Metody pobierania, przygotowywania i podawania tkanki nieco się różnią ale opierają się na zasadzie mikroprzeszczepów. Wątpliwości dotyczą również wpływy na diagnostykę piersi w kierunku onkologicznymco jest wg. wielu problemem sztucznie podtrzymywanym bez poważnych podstaw.


Efekt przykładowej operacji powiększania piersi w Medical EstheticEfekt przykładowej operacji powiększania piersi w Medical EstheticEfekt przykładowej operacji powiększania piersi w Medical Esthetic


Co pewien czas w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o problemach związanych ze znieczuleniem ogólnym przy powiększeniu piersi. Co jest bardzo istotne wielu tym problemom można zapobiec przez pełny prawdziwy bez zatajeń wywiad zdrowotny przed operacją. Trzeba przyznać się do każdego rodzaju problemów i chorób przebytych oraz zażywanych lekarstw i używek. Bardzo ważne są badania przedoperacyjne i przygotowanie przedoperacyjne. Wiek nie świadczy o stanie zdrowia a brak leczenia nie świadczy o braku choroby.

Decyzja powiększenia piersi wpłynie na nasze dalsze życie, część tego wpływu będzie pozytywna (poprawa samoakceptacji, kontrola systematyczna zdrowia), część negatywna (możliwość powikłań). Podejmując ryzyko dajemy sobie szanse na wymarzone kształtne piersi, których poskąpiła nam matka natura.